Bezpieczne opalanie to konieczność, jeśli nie chcemy dopuścić do tego, aby promienie UV wyrządziły naszej skórze szkody. Mowa nie tylko o poparzeniach słonecznych, ale także o możliwości zachorowania na raka. Co więc należy robić, aby do tego nie dopuścić? Podpowiadamy.
W jakich godzinach nie należy się opalać?
Lekarze z roku na rok biją na alarm i ostrzegają przed szkodliwym działaniem promieni UV. W praktyce oznacza to między innymi, że należy dokładnie przemyśleć kwestie bezpiecznej ekspozycji na słońce. Nie można się więc opalać w godzinach między 11 a 16 z uwagi na to, że promieniowanie jest największe. Niestety wielu z nas ulega pokusie szybkiego zabrązowienia się skóry, a to olbrzymi błąd. Takie działanie to bardzo krótka droga zarówno do udaru, jak i poparzeń czy też odwodnienia organizmu.
Ile leżeć na słońcu żeby się opalić?
Pamiętajmy o tym, aby opalać się stopniowo, co oznacza, że powinniśmy zacząć np. od ekspozycji na 10 minut, jeśli wcześniej nasza skóra nie była wystawiana na słońce. Takie działanie powinno odbywać się albo w godzinach porannych, albo też popołudniowych. Kolejne kroki, to sukcesywne zwiększanie ekspozycji. Dermatolodzy są zgodni co do tego, że najlepszym rozwiązaniem jest stawianie na kwadrans – każdego kolejnego dnia i pod żadnym pozorem w godzinach między 11 a 15, kiedy słońce jest najbardziej aktywne.
Bezpieczne opalanie – nakrycie głowy i kosmetyki z filtrem
Bezpieczne opalanie to także zadbanie o nakrycie głowy. Chrońmy ją za pomocą bawełnianej chusteczki lub też kapelusza. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór właściwych kosmetyków wyposażonych w filtry UV. Koniecznie zwróćmy uwagę na ich oznaczenie. Pamiętajmy o tym, że kompleksową ochronę zapewniają kosmetyki, które wyposażono w filtry, które chronią przed promieniowaniem UVA, jak również promieniowaniem UVB.
Dobierając kosmetyki dedykowane ochronie słonecznej zwróćmy także uwagę na ich konsystencję. Najlepiej wybierać te o lekkiej, które szybko się wchłaniają. Aplikujmy je około pół godziny przed wyjściem na słońce. Nie zapominajmy o powtarzaniu tej czynności po upłynięciu około 2 godzin, jak również za każdym razem, kiedy wyjdziemy z wody.
Na bezpieczne opalanie składa się szereg czynników. Wśród nich znajdują się takie jak wybór odpowiednich godzin wespół z tym, że stawiamy na zabezpieczenie skóry kosmetykami, jak i nakrycie głowy. Nie zapominajmy także o piciu wody, aby nie dopuścić do odwodnienia.