Sezon rowerowy – czas start! 3 powody, dla których warto jeździć na rowerze

jazda na rowerze

Spis treści

Wybór roweru jako środka komunikacji lub po prostu, regularne, rekreacyjnie przejażdżki rowerowe mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy jakości zdrowia, jak i pozwolić osiągnąć wymarzoną formę. Jazda na rowerze może też pozytywnie wpłynąć na nastrój i samopoczucie, a także jest dobrą formą aktywności dla najmłodszych. Wybrane korzyści z jazdy na rowerze opisuje poniżej doświadczony kolarz i Ambasador sportowej marki GO Sport – Karol Poszalski.

1. Korzyści dla zdrowia

Po pierwsze – wydolność krążeniowo oddechowa. Jazda na rowerze przyczynia się do jej poprawy, a to z kolei jest kluczem do utrzymania ciała w zdrowiu i ogólnej sprawności, niezależnie od wieku. Co więcej, skuteczne dostarczanie tlenu do krwi zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału, udaru, cukrzycy oraz zachorowania na przypadłości związane z układem krążenia. Co ważne, w przeciwieństwie do innych sportów wydolnościowych, jazda na rowerze jest bezpieczna dla aparatu ruchu, bez względu na wagę kolarza czy dotychczasowe doświadczenie sportowe. Podczas przejażdżki rowerowej nasze nogi pracują w stałym, niewielkim obciążeniu w linii strzałkowej. Pedałowanie jest genialnym sposobem wzmacniania i regeneracji stawów kolanowych. Należy przy tym wszystkim pamiętać, że tak samo, jak przy każdej formie aktywności fizycznej, by jazda na rowerze faktycznie oddziaływała na zdrowie, niezbędna jest systematyczność ćwiczeń.

2. Korzyści dla sylwetki

Osoby szykujące formę na lato mogą śmiało wsiadać na rower i wybrać właśnie ten sport jako sposób na redukcję masy ciała oraz kształtowanie sylwetki! Zgrabne nogi, ukształtowane pośladki i zarysowane mięśnie skośne brzucha to cechy, po których łatwo rozpoznać kolarza. Godzina jazdy na rowerze pozwala spalić od 300 do 800 kalorii, ale co najważniejsze podczas uprawiania tego sportu pracuje się w niższym zakresie tętna. Upraszczając – mamy tu minimalne ryzyko, iż ambicje wezmą górę nad możliwościami, a energia włożona w pedałowanie zostanie w nieodpowiedni sposób spożytkowana.

Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów? Najszybciej odczuwalna będzie poprawa wydolności, której można spodziewać się już po miesiącu regularnych treningów i która objawi się, chociażby pokonywaniem schodów z dużo większą łatwością, bez zadyszki. Na widoczne zmiany sylwetki trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Efekty pracy mogą pojawić się po około 6-12 miesiącach, a do ich osiągnięcia w dużej mierze przyczynią się też inne czynniki związane z prowadzonym przez początkującego kolarza stylem życia. Należy pamiętać, iż pracować trzeba holistycznie – regeneracja, sen, dieta, inne formy aktywności – to wszystko znajduje odzwierciedlenie w naszym wyglądzie.

3. Korzyści dla rozwoju dziecka

Jazda na rowerze to doskonały pomysł na wspólną, rodzinną aktywność sportową, podczas której wszyscy mogą się świetnie bawić. Już kilkuletnie dzieci z łatwością i radością biorą udział kilkukilometrowych przejażdżkach, a w krótkim czasie, dystans kilkunastu kilometrów przestaje być dla nich problemem. Rower jest świetnym narzędziem do budowania VO2max – pułapu tlenowego – a pamiętajmy, iż buduje się go do około 24. roku życia. Po osiągnięciu tego wieku następuje jego stały regres, więc warto zadbać o to, aby dzieci otrzymały odpowiedni kapitał startowy. Jazda na rowerze to ponadto doskonały bodziec stymulujący orientację przestrzenną i koordynację. Pozwala dziecku stać się bardziej samodzielnym i odpowiedzialnym.

4. Korzyści dla samopoczucia

Oprócz czysto fizycznych kwestii jest też psychologiczna strona roweru, która pozwala wyciszyć głowę i przez godzinę poobcować z naturą. Rower to frajda, przyjemność z poruszania się w ciszy, bez ograniczeń. Daje możliwość dotarcia do miejsc niedostępnych dla oczu osób poruszających się samochodami. Podczas samotnej przejażdżki rowerowej można wpaść w pewnego rodzaju trans. Można też świetnie się bawić jeżdżąc w towarzystwie innych osób.

Szczególnie teraz, gdy z każdej strony wysyłane są nowe informacje odnoszące się do sytuacji związanej z COVID-19, warto pozwolić sobie na taką chwilę wytchnienia. A rower to przy tym wszystkim bezpieczna forma aktywności – wystarczy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości i założeniu maseczki ochronnej, by już tej wiosny wsiąść na dwa kółka!

Wszyscy ci, którzy szykują się na sezon rowerowy, a nie mają jeszcze własnego dwukołowca, mogą zapoznać się z nową kolekcją rowerów, którą w bieżącej sprzedaży ma GO Sport. Miejskie, crossowe, górskie oraz dziecięce – wszystkie rodzaje dostępne są na stronie www.go-sport.pl.

Powiązane artykuły