Rośliny ozdobne do uprawy w pojemnikach, czyli jak stworzyć ogród na balkonie

uprawa roslin

Spis treści

Wielu z nas marzy o ogrodzie pełnym kwiatów. Nawet jeżeli mieszkamy w bloku nie musimy rezygnować z tego marzenia. Wiele roślin ozdobnych nadaje się do uprawy w balkonowych pojemnikach? Jakie rośliny wybrać na balkon? Jak dbać o ogród na balkonie?

Które rośliny nadają się do uprawy w pojemnikach?

Nie wszyscy mają świadomość, że roślin ozdobnych, które można uprawiać na balkonie jest naprawdę wiele. Zaliczamy do nich między innymi niezwykle efektowne: petunie, pelargonie, szałwię, kaktusy, nierembergię, nasturcję, cynię wytworną, asparagus, rącznik, mimozę, cyprys letni, przypołudnik, smagliczkę nadmorską, ogórek ozdobny, słonecznicę, dynię ozdobną, fiołek o zwisających pędach. W skrzynkach balkonowych można spróbować uprawiać łubin, średnio wysokie słoneczniki, aksamitkę, rudbekię, werbenę patagońską, goździki, rozchodniki, niecierpki, paprykę ozdobną, złocień, tykwę, szarłat wiechowaty, nagietki, lilie, astry, nasturcje, godecje, groszek pachnący, porcelanki, dzwonki, kocimiętkę, przetacznik kłosowy, bratek ogrodowy, macierzankę piaskową, dalię, stokrotkę, niezapominajki, maciejkę, zawilce i wiele innych wyjątkowych roślin.

Zanim zdecydujemy się na uprawę konkretnej rośliny, koniecznie przeczytajmy szczegółową informację o jej wymaganiach (znajdziemy ją na opakowaniu nasion).

Co warto wiedzieć o uprawie roślin ozdobnych na balkonie?

Rośliny ozdobne  można uprawiać na balkonie przez cały rok. Jeżeli wybierzemy odpowiednie gatunki, będziemy mogli cieszyć się pięknie ukwieconym „ogrodem” przez cały sezon. Ważne jest, żeby wybierać rośliny, które kwitną po sobie. W przypadku, gdy mamy już gatunek, który przekwita pod koniec czerwca, koniecznie kupmy rośliny rozpoczynające kwitnienie w lipcu.

Bardzo ważną kwestią jeśli chodzi o wybór konkretnych gatunków roślin jest sprawdzenie jak nasz balkon jest usytuowany. Pamiętajmy, że część roślin potrzebuje stanowisk mocno nasłonecznionych, inne natomiast najlepiej czują się w półcieniu. Niezależnie od tego po której stronie znajduje się nasz balkon, z pewnością znajdziemy najbardziej odpowiednie dla nas rośliny.

Jeżeli zamierzamy posadzić na balkonie krzewy, wybierzmy gatunki charakteryzujące się powolnym wzrostem. Sprawdźmy też, czy interesujące nas rośliny są odporne na szkodniki i choroby roślin.

Sprawdź promocyjną ofertę roślin ozdobnych w sklepie W.Legutko

W czym sadzić rośliny ozdobne?

Zanim posadzimy rośliny ozdobne na balkonie, musimy zastanowić się nad wyborem konkretnych pojemników. Pamiętajmy, że dobry pojemnik jest obszerny na tyle, żeby korzenie rośliny swobodnie się w nim zmieściły. Koniecznie wybierajmy donice i pojemniki posiadające otwory umożliwiające odpływ wody.

Balkonowy ogród będzie prezentował się imponująco jeżeli zadbamy o atrakcyjny design pojemników na rośliny. Bardzo efektownie prezentują się gliniane, drewniane i kamienne donice.

W przypadku większości roślin ozdobnych do sadzenia na balkonie odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do kwiatów. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby wymieszać ziemię z hydrożelem, który będzie zatrzymywał w niej wilgoć na dłużej. W przypadku roślin kwitnących konieczne może okazać się dodatkowe nawożenie.

Jeżeli zamierzamy posadzić różne gatunki roślin w jednym pojemniku, musimy pamiętać, że gatunki wyższe powinny znaleźć się z tyłu, rośliny drobniejsze należy umieścić z przodu (w ten sposób będą miały one wystarczający dostęp do światła).

W przypadku, gdy sadzimy rośliny wieloletnie, koniecznie pamiętajmy o ich zabezpieczeniu na zimę. Możemy obłożyć je styropianem lub suchymi liśćmi. W przypadku roślin egzotycznych konieczne może być przeniesienie donicy do domu, gdyż nie są one w stanie wytrzymać silnego mrozu.

Powiązane artykuły