Przepływowe podgrzewacze wody – w jakich miejscach można je montować?

podgrzewanie wody

Spis treści

Przepływowe podgrzewacze stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród inwestorów, którzy poszukują alternatywy dla tradycyjnych sposobów na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Nie wszędzie istnieje bowiem możliwość montażu bojlera czy też podłączenia domu do miejskiej sieci grzewczej, a elektryczne modele przepływowe pozwalają cieszyć się wysokim komfortem codziennego użytkowania. Pozostaje jednak pytanie, kiedy warto na nie postawić i w jakich miejscach można je montować.

Przepływowy podgrzewacz wody – co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Przepływowe podgrzewacze wody to urządzenia o prostym schemacie działania. W odróżnieniu do modeli pojemnościowych dostarczają ciepłą wodę tylko w momencie, gdy występuje na nią zapotrzebowanie. W praktyce oznacza to, że przepływowy podgrzewacz uruchamia się tylko wtedy, gdy przekręcamy kurek w kranie. Z uwagi na to, że urządzenie nie posiada specjalnego zasobnika do przechowywania podgrzanej cieczy, to trzeba się liczyć z tym, że od chwili jego uruchomienia należy chwilę poczekać na pojawienie się ciepłej wody.

Przepływowy podgrzewacz wody – sposób na oszczędzanie energii

Przy budowie domu jednorodzinnego czy też modernizacji obecnie użytkowanego coraz częściej przywiązujemy dużą wagę do rozwiązań ekologicznych. Elektryczny podgrzewacz z pewnością wpisuje się te założenia, ponieważ zużywa energię elektryczną tylko w momencie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Odpada również problem utrzymywania wysokiej temperatury w zasobniku, tak jak ma to miejsce w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych, co również mocno przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd. Warto również pamiętać, tego rodzaju urządzenia zawsze podgrzewają ilość cieczy skrojoną na miarę naszych potrzeb.

Dla kogo przepływowe podgrzewacze wody?

Montaż przepływowych podgrzewaczy wody okazuje się optymalnym rozwiązaniem w kilku przypadkach. Szczególnie polecane są inwestorom, którzy poszukują wydajnego urządzenia do przygotowywania c.w.u. w pomieszczeniach, które użytkowane są sporadycznie. Można tutaj zaliczyć np. pomieszczenia gospodarcze czy piwnice. Zakup tego rodzaju urządzeń warto rozważyć również w momencie, gdy mamy do czynienia ograniczoną liczbą punktów poboru wody w domu lub też gdy przyłączenie do miejskiej sieci grzewczej okazuje się zbyt kosztowne lub wręcz niemożliwe. Przepływowe podgrzewacze do wody często stają się pierwszym wyborem wśród osób udostępniających domki letniskowe gościom, co automatycznie generuje duży pobór ciepłej wody.

Przepływowe podgrzewacze wody do łazienki

Obecność przepływowych podgrzewaczy wody w łazienkach nikogo już nie dziwi. Większość urządzeń od renomowanych producentów wyróżnia się wysokim stopniem ochrony IP, więc z powodzeniem mogą być montowane nawet pod prysznicem. Nie bez znaczenia okazuje się jednak moc urządzenia, która powinna być dopasowana do rozwiązań zastosowanych w pomieszczeniu. Mowa m.in. o rodzaju słuchawki prysznicowej. W przypadku tradycyjnej, wystarczy przepływowy ogrzewacz wody o mocy 12-15 kW. Jeśli natomiast korzystamy z deszczownicy, należy zainwestować w nieco wydajniejszy podgrzewacz o mocy rzędu 20 kW. Co ważne, podgrzewacz przepływowy z powodzeniem można zamontować również nad umywalką. Jego moc może być nieco mniejsza niż w przypadku prysznica – modele o mocy 6 kW powinny zdać egzamin.

Przepływowe podgrzewacze do kuchni

Kolejnym pomieszczeniem, w którym może przeprowadzić sprawny montaż przepływowego podgrzewacza do wody jest kuchnia. Podstawowym elementem jej wyposażenia wciąż jest zlewozmywak, dlatego też dostarczenie ciepłej wody do kranu to absolutna konieczność. Podgrzewacz przepływowy można z powodzeniem zamontować tuż nad baterią do zlewu, a jego moc na poziomie 6 kW powinna w zupełności wystarczyć na potrzeby zmywania niewielkiej ilości naczyń.

Przepływowe podgrzewacze wody w pomieszczeniu gospodarczym

Łazienka i kuchnia to nie jedyne pomieszczenia na rozkładzie naszego domu, które możemy zaopatrzyć w przepływowe podgrzewacze wody. Tego typu sprzęt sprawdzi się również w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie zapotrzebowanie na c.w.u występuje sporadycznie. W takim przypadku najczęściej wystarczy model zasilany napięciem 230 V, o mocy do 6 kW. Z powodzeniem poradzi sobie on z podgrzaniem niewielkiej ilości wody i będzie stanowić rozwiązanie wysoce energooszczędne.

Podgrzewacze wody – dyskretne i estetyczne

Jednym z powodów, dla których elektryczne podgrzewacze wody w wersji przepływowej cieszą się rosnącą popularnością są ich kompaktowe rozmiary, które zwiększają naszą swobodę w kwestii zagospodarowania domowej przestrzeni. Tego rodzaju sprzęty zajmują naprawdę mało miejsca w porównaniu np. do bojlerów, dlatego też bardzo często są wybierane są do niewielkich pomieszczeń, w których każdy metr kwadratowy wolnej powierzchni ma znaczenie. Nie dość, że zajmują bardzo niewiele miejsca, to z powodzeniem można je wkomponować w niemal każdą aranżację wnętrz – od nowoczesnych, przez klasyczne, po rustykalne. Co ważne, nowoczesne podgrzewacze od renomowanych producentów, w tym m.in. https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/ można montować w szafkach pod zlewozmywakami czy umywalkami w łazience, dzięki czemu nie muszą być widoczne.

Powiązane artykuły