Pożyczka pod zastaw samochodu to proste rozwiązanie na pozyskanie znacznej ilości gotówki. Cały proces rozpoczyna się od wypełnienia formularza na stronie, po czym należy podpisać umowę z kredytodawcą. Jakie dane są konieczne, aby prawidłowo wypełnić formularz, służący do wyceny wartości pojazdu? Jakie dodatkowe dane należy podać? Czy kredytodawca weryfikuje nasz status w bazach dłużników? Dowiedz się tego z poniższego tekstu.
Jakie dane są niezbędne do wypełnienia formularza?
Jednym z preferowanych przez klientów sposobów dopełniania formalności niezbędnych do złożenia wniosku o pożyczkę pod zastaw samochodu jest wypełnienie formularza internetowego. Wartość pożyczki pod zastaw samochodu zależy od jego wartości, dlatego w pierwszym kroku należy podać dane takie jak:
- marka samochodu,
- model samochodu,
- typ samochodu,
- przebieg samochodu,
- data pierwszej rejestracji.
Ponadto firma https://autokapital.pl wymaga w pierwszym kroku informacji czy pożyczkobiorca prowadzi swoją własną działalność lub jest właścicielem firmy. Po odpowiednim wypełnieniu tych informacji następuje oszacowanie wartości możliwej pożyczki, a następnie pożyczkobiorca musi wypełnić dodatkowy formularz, w którym należy podać swoje dane osobowe takie jak imiona, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, obywatelstwo, miejsce urodzenia, adres e-mail, telefon komórkowy, dochód miesięczny netto (PLN) oraz miejsce zamieszkania. Do otrzymania pożyczki nie jest wymagane zaświadczenie o dochodach.
Konieczne są również informacje o samochodzie takie jak numer VIN, numer rejestracyjny i skan dowodu rejestracyjnego. Pamiętaj, że Twój samochód w chwili składania wniosku nie może być starszy niż 10 lat, musisz posiadać kartę pojazdu (jeśli została ona wydana), oraz opłacone OC, a na przedmiotowym pojeździe nie mogą być ustanowione żadne inne zabezpieczenia. Po wypełnieniu tych formalności w ciągu 24 godzin otrzymasz wiadomość zwrotną wraz z decyzją kredytową. Na decyzję o udzieleniu pożyczki może wpłynąć wynik sprawdzeń pożyczkobiorcy w bazach BIK/BIG oraz KRD.
Umowa pożyczki pod zastaw samochodu
Umowa pożyczki pod zastaw samochodu określa warunki, na jakich zaciągane jest zobowiązanie, a także określa prawa i obowiązki zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Większość instytucji pozabankowych stosuje w swoich umowach tzw. klauzulę zwaną przywłaszczeniem na zabezpieczenie. Jest to przeniesienie własności pojazdu (lub min. 51% udziałów) na wierzyciela. Umowa określa też, że w momencie spłaty danego zobowiązania przez dłużnika dokonane zostanie przeniesienie tych udziałów na pierwotnego właściciela pojazdu.
Umowa zawiera również standardowe zapisy takie jak dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy, wysokość pożyczki, warunki spłaty, termin spłaty, formę zabezpieczeń oraz klauzule dotyczące postępowania w przypadku braku spłaty. Wzór umowy powinien zostać pożyczkobiorcy udostępniony przed jej podpisaniem, aby miał on czas na zapoznanie się z jej treścią.