Najłatwiej przyswajamy wiedzę, gdy beztrosko się bawimy, a ona jakby nieco przy okazji jest nam odpowiednio przekazywana. Ekscytujemy się nowo poznanymi rzeczami, a dzięki angażowaniu tych emocji szybciej i intensywniej zapamiętujemy. Podobnie, czyli najefektywniej przez zabawę, uczą się dzieci. Dlatego im więcej bodźców wizualnych i dotykowych dostarczymy im na placu zabaw, tym łatwiej przyswoją wiedzę. Oczywiście beztroska zabawa i idąca za nią edukacja potrzebuje bezpiecznej przestrzeni, przemawia to za przygotowaniem własnej, przydomowej strefy zabaw.
Odporne i bezpieczne
Standardy bezpieczeństwa, którymi powinniśmy się kierować budując plac zabaw, określa odpowiednio dobrana nawierzchnia. Najlepiej gdy są to specjalne dedykowane płyty gumowe na plac zabaw. Są one przede wszystkim odporne na działanie negatywnych czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne, w tym wgniecenia. Jednocześnie pozostają na tyle elastyczne, aby amortyzować upadki i w ten sposób redukować ryzyko wstąpienia poważnej kontuzji u małych użytkowników strefy. Nawierzchnie gumowe są też samogasnące, antypoślizgowe i wodoprzepuszczalne.
Edukacyjna nawierzchnia
Płyty na plac zabaw są też wyjątkowo estetyczne. Odpowiednio dobrane kolorystycznie, z powodzeniem wpasujemy do pozostałej, istniejącej już infrastruktury. Świetnie podkreślą też wizualny klimat placu i niepowtarzalny charakter. Chcąc dodatkowo wesprzeć zdrowy rozwój dziecka, możemy w nawierzchnię wkomponować dwu i trójwymiarowe elementy sensoryczne. Wszystkie cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza kompletne zestawy edukacyjne takie jak gra w klasy, zestawy cyfr, oraz alfabet, czy też wielobarwne formy przestrzenne. Możliwe jest również naniesienie wcześniej przygotowanej grafiki na powierzchnię płyt gumowych np. dowolnej gry planszowej, szachownicy, czy ograniczeń boiska.
Odporna i higieniczna
Nawierzchnie gumowe to przede wszystkim specjalne maty i płyty, nawierzchnie wylewane oraz maty przerostowe. Wszystkie są niezwykle odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu kolory nie blakną oraz ścieranie co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w miejscach najbardziej eksploatowanych przez małych użytkowników. Ponadto bardzo łatwo utrzymać je w czystości, wystarczy bowiem spłukać je pod ciśnieniem czystą wodą bez detergentów, aby pozbyć się nieczystości. Posiadają też właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, a dzięki aktywnej strukturze w 99,99 proc. eliminowane są z ich powierzchni grzyby i bakterie.