Majówka – zakupy w galerii handlowej

majowka

Spis treści

Każdego roku przed majówką mnóstwo osób wychodzi ze swojego domu i udaje się na zakupy. Przed kasami sklepowymi stoją duże kolejki, pomiędzy regałami przepychają się kolejne osoby, a w galeriach handlowych panuje zgiełk nie od opisania. Taka atmosfera z pewnością nie wprowadza w majówkowy klimat, który powinien być pełen spokoju i odpoczynku. Dowiedz się, w jaki sposób go uniknąć.

Majówka 2022 – kiedy?

Majówka to okres do 1 do 3 maja, z czego pierwszy i ostatni dzień jest ustawowo wolny od pracy. W tym czasie nie działają sklepy odzieżowe, spożywcze, butiki i inne, chyba że sam właściciel zdecyduje się stanąć za ladą. W praktyce okazuje się jednak, że niemalże wszystkie placówki są zamknięte.

W 2022 roku majówka zaczyna się w niedzielę, a kończy we wtorek. Nie jest to najszczęśliwsze zestawienie dla etatowców, ponieważ teoretycznie tracą oni jeden dzień wolnego. To oznacza, że ostatni dzień, kiedy sklepy spożywcze czy centa handlowe są otwarte, przypada na sobotę. Następnie 2 maja otworzy się większość z nich, jednak należy mieć na uwadze fakt, że wiele osób bierze wolne na majówkę. To z kolei oznacza, że nie wszystkie punkty będą działać tak samo, jak podczas normalnego dnia.

Kiedy zrobić zakupy przed majówką?

1 i 3 maja wszystkie niemalże wszystkie sklepy są ustawowo zamknięte. Dzień wcześniej takie miejsca jak galeria handlowa czy inne centra są więc mocno oblegane. Choć już w poniedziałek wszystko otworzy się ponownie, to doskonale działa tutaj psychologia tłumu. Jeśli nie chcesz stać w długich kolejkach ani przepychać się pomiędzy ludźmi, w 2022 roku wybierz się na majówkowe zakupy w ostatni czwartek lub piątek kwietnia.

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie majówki najpóźniej w ostatnim tygodniu kwietnia. Zastanów się, co będziesz robił/a w tym gorącym okresie, a następnie stwórz listę niezbędnych artykułów. Weź pod uwagę takie kategorie jak jedzenie, odpoczynek, rozrywka czy spotkania z bliskimi. W trakcie majówki często na niebie pojawiają się pierwsze promienie słońca, dlatego przejrzyj także swoją garderobę i sprawdź, czy nie brakuje Ci w niej sukienek, spódniczek, krótkich spodenek czy koszulek. Warto także uzupełnić swoje zapasy kremu z filtrem.

2 maja – galerie handlowe będą otwarte!

W całym ferworze przygotowań warto pamiętać, że 2 maja sklepy będą ponownie otwarte. Jeśli więc zapomnisz kupić czegoś przed majówką, na spokojnie uzupełnisz zapasy. Nie planuj jednak zbyt dużych zakupów na ten czas. Prawdopodobnie zrobi to wiele osób ze względu na długie wolne. Wówczas w galeriach handlowych ponownie może się zaroić od ludzi, którzy będą przymierzać nowe ubrania, dokupować owoce i warzywa, a także wybierać prezenty przed nadchodzącymi komuniami oraz Dniem Matki. Natomiast sam fakt, że 2 maja sklepy są otwarte, pomoże Ci ze spokojem zaplanować swoją majówkę.

Restauracje i kawiarnie – czy są otwarte w majówkę?

Warto podkreślić, że dni ustawowo wolne w majówkę, czyli 1 i 3 maja, nie obowiązują restauracji oraz kawiarni (poza wyjątkiem opisanym poniżej). Czynne są także hotele, które przez cały ten czas będą przyjmować gości. Choć pracownicy gastronomii prawdopodobnie nie są zachwyceni tym faktem, to dzięki temu całe społeczeństwo może odpoczywać w spokoju. Planujesz wyjazd, chcesz zjeść posiłek na mieście lub spokojnie napić się kawy? Zarówno 1, jak i 3 maja będzie to możliwe!

Co jednak istotne, jeśli restauracja lub kawiarnia działa w galerii handlowej, to w trakcie majówki również prawdopodobnie będzie ona nieczynna. Otwarcie takiego obiektu nie miałoby żadnego sensu ekonomicznego, jeśli sklepy odzieżowe, spożywcze czy elektroniczne byłyby zamknięte. Choć czasem zdarza się wyjątek od tej reguły, to jest on niezwykle rzadki.

Majówka to jedno z najradośniejszych i spokojnych świąt w roku, dlatego warto zaplanować je już teraz. Dzięki temu unikniesz stresu oraz nerwowych chwil w trakcie zakupów bezpośrednio przed 1 maja. Nie obudzisz się także w pierwszą majową niedzielę z myślą, że nie zadbałeś/aś po podstawowe produkty spożywcze.

Powiązane artykuły