Łojotokowe zapalenie skóry – czym jest i jak z nim walczyć?

pielegnacja skory

Spis treści

Każdy z nas chce prezentować się jak najlepiej, dlatego staramy się dbać o higienę oraz odpowiednio pielęgnujemy swoje ciało. Nie zawsze jednak mamy wpływ na niektóre czynniki zewnętrzne, które mogą powodować tworzenie się zaskórników czy stanów zapalnych. Przykładem takiego schorzenia może być właśnie łojotokowe zapalenie skóry. Czym jest i jak z nim walczyć? Podpowiadamy.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Ta przewlekła i nawracająca choroba skóry charakteryzuje się łuszczącym naskórkiem na twarzy, we włosach oraz innych miejscach na ciele. Pojawia się na skutek stanu zapalnego gruczołów łojowych, który wywołuje z kolei nadmierne złuszczanie się naskórka. Częściej spotyka ono mężczyzn niż kobiety, co według niektórych badań związane jest z działaniem męskiego hormonu, czyli testosteronu. Według innych może być to wywołane pewnymi zaburzeniami układu odpornościowego.

Łojotokowe zapalenie skóry może mieć wiele przyczyn. Z pewnością wpływa na to brak higieny osobistej, nieodpowiednia dieta czy zanieczyszczenia środowiska. Podobnie jak brak ekspozycji na światło słoneczne czy stres nasilają powstawanie niekorzystnych zmian. Tę dermatozę wywołują również drożdżaki Malassezia spp. U osób zdrowych nie wywołują one żadnych działań niepożądanych. W przypadku chorych szybko się namnażają i wywołują zaczerwienienia i podrażnienia.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Nieleczone schorzenie można doprowadzić do trwałych zmian skórnych, tak zwanych rozpadlin czy przeczosów. Pierwszym z symptomów ŁZS jest wystąpienie delikatnego rumienia w zaatakowanym miejscu. Towarzyszy mu świąd oraz nadmierne złuszczanie się naskórka. Mogą pojawiać się nawet tłuste łuski w kolorze żółtym oraz strupy. Choroba atakuje najpierw owłosioną skórę głowy, a następnie przenosi się na czoło, brwi czy na fałdy wargowo-nosowe. Ogniska zapalne mogą też umiejscowić się w okolicy mostka czy kręgosłupa.

Równie często choroby skóry głowy pojawiają się u osób, które wchodzą w wiek dojrzewania. Następuje wtedy gwałtowny wzrost aktywności gruczołów łojowych, które zaczynają produkować nadmierne ilości sebum. Wywołuje to podrażnienie skóry, a jeśli dotyczy to skóry głowy, może nawet przerzedzić włosy i sprawić, że będą one splątane i zbite. Skóra atopowa również wykazuje podobne cechy charakterystyczne.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

ŁZS jest dosyć powszechnym schorzeniem, jednak nigdy nie powinno być przez nas pomijane czy bagatelizowane. Jeżeli stadium choroby dojdzie do zaawansowanego poziomu może to spowodować nawet wyłysienie. Z tego powodu zauważenie u siebie niepokojących objawów powinno skutkować natychmiastowym skonsultowaniem się z lekarzem specjalistą. Najczęściej stosowane są leki o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym oraz przeciwświądowym.

Jako dodatek do terapii często przepisywane są specjalne szampony do mycia skóry głowy. Zawierają w sobie siarkę, pirytonian cynku oraz ichtiol. Leki na łojotokowe zapalenie skóry mogą przybierać również formę maści bądź kremów. Stosowane są miejscowo, jeśli jednak objawy nie ustępują, najczęściej wprowadzane są leki przyjmowane doustnie.

Powiązane artykuły