Kwas hialuronowy – poznaj jego najważniejsze właściwości

Spis treści

Kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej stosowanych składników w kosmetologii. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzięki swoim właściwościom wpływa pozytywnie na skórę, jej nawilżenie oraz ujędrnienie. Czym jeszcze się charakteryzuje i dlaczego warto po niego sięgnąć?  Podpowiadamy.

Kwas hialuronowy – czym jest?

Być może niektórych to zdziwi, ale kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszej skórze. Jest składnikiem macierzy międzykomórkowej i występuje między innymi w mazi stawowej. Posiadamy go również w ścianach naczyń krwionośnych.

W skórze obecny jest jako sól sodowa, niestety wraz z wiekiem jego ilość stopniowo maleje, co ma przykre konsekwencje dla stanu naszej skóry. Staje się ona bardziej wiotka oraz wrażliwsza na czynniki zewnętrzne. Szukając frazy kwas hialuronowy właściwości,  możemy dowiedzieć się wielu interesujących faktów, nie tylko o samym HA, ale również o kondycji naszej skóry.

Jakie właściwości ma kwas hialuronowy?

Jedną z najważniejszych właściwości, jakie posiada kwas hialuronowy, jest higroskopijność. Możemy śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że działa jak gąbka, ponieważ wiąże wilgoć w skórze właściwej. To właśnie dzięki temu, kwas hialuronowy stał się składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Znajdziemy go w serum, maseczkach oraz balsamach i żelach do mycia.

Jest on również wykorzystywany w preparatach stosowanych w medycynie estetycznej, dzięki czemu wiele z nas może kojarzyć go jako koktajl wykorzystywany w mezoterapii bądź wypełniacz do ust.

Jest on niezwykle bezpieczny, ponieważ wykorzystywany jest na drodze biofermentacji, a oczyszczony przybiera formę proszku, który pod wpływem wody zmienia się w przezroczysty żel.

Kwas hialuronowy w kosmetologii

W kosmetykach stosowany jest sam kwas, ale również jego pochodne. Szczególnie mocno poleca się go do stosowania dla osób posiadających wrażliwa cerę ze skłonnościami do zaczerwienień. Ze względu na to, że posiada różną masę cząsteczkową, często w kosmetykach łączone są różne kwasy hialuronowe, aby uzyskać kompleksową pielęgnację i ochronę skóry.

Jakie efekty uzyskamy stosując kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Dzięki swoim właściwościom, kwas hialuronowy niesie ze sobą szereg pozytywnych efektów, które mają kluczowe znaczenie dla wyglądu naszej skóry. Jednym z nich jest przede wszystkim nawilżenie skóry, które odczuwa się niemalże po samym zastosowaniu kremu z HA.

Właściwości kwasu sprawiają, że skóra staje się wygładzona, a drobne zmarszczki zostają zredukowane. Dochodzi do naprawy elastyczności skóry, redukcji cieni oraz zmniejszenia tendencji do podrażnień.

Dzięki stosowaniu kosmetyków z kwasem, skóra staje się nawilżona, nawodniona i właściwie chroniona, dlatego też między innymi Vichy na przebarwienia jest świetnym pomysłem.

Komu dedykowane są kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Kosmetyki z kwasem hialuronowym poleca się kobietom w okresie menopauzy oraz osobom, które narażone są na codzienne promienie słoneczne i pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach.

 

Powiązane artykuły