Karty coachingowe mogą być niezwykle przydatnym narzędziem w pracy trenerów, nauczycieli i coachów, którzy pragną pomagać ludziom. Często jednak zagadkowe pozostaje, w jaki sposób z nich korzystać? Warto dowiedzieć się, jak wdrożyć je w swojej pracy i pomóc swoim podopiecznym lepiej radzić sobie z terapią. Kwestie związane z kartami coachingowymi zostaną szerzej omówione w tym artykule.
Karty coachingowe – przydatne narzędzia dla trenerów
Do dyspozycji coachów i trenerów pozostaje wiele różnych narzędzi. Wśród nich znaleźć można karty coachingowe, których przeznaczeniem jest ulepszanie pracy nauczyciela i jego relacji z pacjentem. Karty te zawierają różnego rodzaju inspiracje, zdjęcia, przemyślenia skłaniające do refleksji. Mają pomóc stawać się lepszym dla siebie człowiekiem i otwierać się na nowe. Mają skłaniać do refleksji i nieść ze sobą pozytywne, motywujące przekazy. Pomocne w ćwiczeniach z podopiecznymi we wzmacnianie swojej samooceny.
Karty coachingowe – jak je wykorzystać w pracy?
Wiadomo już, czym są karty coachingowe. Warto więc wspomnieć teraz, jak można je wdrożyć w swojej pracy trenera. Karty te można wykorzystywać na różne sposoby. Zajęcia w grupach można zaplanować w taki sposób, że każdy z uczestników losuje jedną kartę. Następnie wszyscy muszą wybrać jeden wspólny symbol karty. Coach rozmawia z uczestnikami na temat wyboru symbolu – dlaczego akurat ten symbol ma być związany z grupą? Inne ćwiczenie to wybór karty, która symbolizuje mocne strony drużyny. Wybór także należy uargumentować. Karty umożliwiają organizację ćwiczeń, w których każdy członek poznaje swoje mocne strony i posiada świadomość tego, co wnosi do zespołu. To bardzo ważne w czasie takich ćwiczeń, aby nie zmuszać nikogo do tego, by musiał analizować swoje wady, czy słabe strony. Dostępne są także karty, które zawierają gotowe scenariusze ćwiczeń i opisy kolejnych kroków.
Ćwiczenia z kartami – zasoby w grupie
Można urządzić także ćwiczenie bardziej indywidualne. Niech każdy z uczestników wybierze swoją kartę. Taką, która odzwierciedla to, co on wznosi do zespołu, jako cenne zasoby. To ważny aspekt prowadzonych ćwiczeń, których celem jest podbudowanie swojego poczucia wartości i docenienie własnych zalet. Dostępne karty mogą inspirować, albo wzmacniać zaufanie w grupie. Inne skupiają się na wartościach, inne karty bazują na sile obrazów. Tutaj jako przykład mogą posłużyć karty coachingowe Lock Luck, które wykorzystują grafiki, które pobudzają korzystanie z posiadanych receptorów. Karty Archetypy marki mogą sprawdzić się w pracy coachingowej w firmie, oraz we wzmacnianiu swojej marki.
Storytelling – ćwiczenia narracyjne
To ćwiczenie wykorzystuje karty coachingowe. Można z powodzeniem stosować je w szkołach, a także placówkach edukacyjnych. Sprawdzą się świetnie także jako gra rodzinna. Opowiadanie historii, które mają pomóc zwracać uwagę na szczegóły. Pomaga lepiej rozumieć świat.
Zgaduj – zgadula – gra z kartami coachingowymi
Jest to kolejna gra, która wykorzystuje karty coachingowe. Polega ono na tym, że wszystkie karty rozrzucone są na stole. Każdy uczestnik ma za zadanie powiedzieć jedno zdanie o którejś z kart, a reszta ma zgadnąć, którą miał na myśli. Zdanie na temat karty powinno być aluzją, metaforą, a nie szczegółowym jej opisem. Ta gra posiada wiele różnych możliwych konfiguracji.
Skupianie na pozytywnych emocjach
Karty coachingowe można z powodzeniem wykorzystywać w ćwiczeniach, których celem jest skupienie się na szczęściu i innych pozytywnych emocjach. Karty rozrzucone są na stole, a każdy z graczy wybiera jedną, która kojarzy mu się z czymś dobrym i szczęśliwym. Wybór należy uargumentować.
Jak widać, omawiane karty można wykorzystać na wiele różnych sposobów w ćwiczeniach wykonywanych przez terapeutów, psychologów i nauczycieli. Przydatne na początek, jak i dobry element gier podkreślających mocne strony, czy skupianie na szczęściu.
Dowiedz się więcej na experiencecorner.com