Kredyt gotówkowy to jedyny rodzaj bankowej pożyczki, którą można wykorzystać na dowolny cel. Instytucje finansowe nie precyzują w tym przypadku przeznaczenia pieniędzy wypłacanych klientowi. Konkretyzują za to warunki otrzymania kredytu. Jaki kredyt gotówkowy wybrać i jakie wymagania trzeba spełnić, aby go uzyskać?
Co to jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy należy do popularnych zobowiązań finansowych ze względu na to, że nie wymaga wielu formalności i przeznaczony jest do wspomagania przy doraźnych brakach pieniężnych. Jest to rodzaj kredytu bankowego, który zazwyczaj opiewa na niewielkie sumy. Dlatego też w celu zaciągnięcia takiej pożyczki nie trzeba mieć ogromnego wynagrodzenia, które przekracza progi podatkowe.
Kredyt gotówkowy charakteryzuje się tym, że w jego umowie nie ma wzmianek o celu, na jaki należy wydać uzyskane pieniądze. W przeciwieństwie do pożyczek hipotecznych czy inwestycyjnych zobowiązanie gotówkowe można więc spożytkować na dowolną potrzebę. Bank nie interesuje się tym, czy kredytobiorca wyda środki na remont, zakup samochodu, wakacyjny wyjazd albo nawet na uregulowanie bieżących rachunków.
Warto jednak pamiętać, że zasada ta ma zastosowanie wyłącznie w przypadku kredytu gotówkowego o charakterze konsumenckim. Przy pożyczkach konsolidacyjnych finansowanie udzielane jest tylko i wyłącznie na spłatę innych zobowiązań.
Jak wybrać kredyt gotówkowy?
Wybór kredytu to poważna sprawa, do której należy odpowiednio się przygotować. Na początku dobrze jest przejrzeć oferty różnych banków. Nie warto ograniczać się do jednej instytucji, ponieważ w ten sposób można stracić szansę na znalezienie bardziej atrakcyjnych propozycji finansowania.
Podczas analizowania ofert kredytowych trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Do najważniejszych z nich należą zakładany czas trwania zobowiązania oraz całkowity koszt kredytu. Na ten drugi aspekt wpływa wiele elementów składowych takich jak kwota pożyczki, oprocentowanie i ubezpieczenie kredytu, prowizja banku czy tzw. opłata przygotowawcza za rozpatrzenie wniosku kredytowego.
Oprócz tego na koszt kredytu wpływa też rodzaj rat. Te mogą przybrać charakter stały lub malejący. W pierwszym przypadku na początku spłaca się małą wartość kapitału kredytu, a dużą część odsetek. Przy ratach malejących zachodzi odwrotny proces. Dlatego też późniejsze odsetki naliczane są tutaj od mniejszej sumy. Jako że kredyty gotówkowe raczej opiewają na niewielkie kwoty, to zazwyczaj opłaca się wybrać raty malejące.
Kredyt gotówkowy – kto może go zaciągnąć?
Kredyt gotówkowy jest pożyczką, którą można uzyskać w relatywnie łatwy sposób. Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby składające wnioski kredytowe, uzyskują pozytywne decyzje. Istnieje kilka wymogów, które muszą spełnić potencjalni kredytobiorcy.
Pierwsza i najważniejsza zasada przyznawania pożyczek gotówkowych mówi, że mogą one trafić tylko do rąk osób fizycznych. Dodatkowo kredytobiorcy muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Chodzi oczywiście o to, że powinni mieć oni skończony osiemnasty roku życia.
Dorosłość nie jest jednak jedynym wymogiem banków. Kredytobiorca musi mieć również stały dochód, który zapewni mu możliwość spłacania comiesięcznych rat. Zarobki powinny być na tyle wysokie, aby wystarczyły na życie oraz regularną spłatę pożyczonych pieniędzy. Oznacza to, że klient musi mieć zdolność kredytową.
Pożyczka gotówkowa zazwyczaj wynosi kilka lub kilkanaście tysięcy, których oddawanie rozłożone jest na parę miesięcy. Nie chodzi więc o ogromne zarobki, ale wynagrodzenie nie może też być na poziomie minimalnej krajowej. Osoba z takim dochodem jest dla banku ryzykownym kredytobiorcą, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabraknie jej środków na spłacanie zaciągniętego zobowiązania.
Dodatkowo potencjalny kredytobiorca powinien mieć wiarygodną historię kredytową. Osoba, która regularnie i bezproblemowo spłacała wszystkie swoje przeszłe zobowiązania, zyskuje w oczach bankowych analityków.