Ile z nas nie wie, że ma HIV?

wszystko o hiv

Spis treści

Jak wynika z danych NIZP-PZH od lat wśród osób testujących się na HIV w Polsce kobiety są w zdecydowanej mniejszości. Na przestrzeni ostatnich 5 lat zaledwie 11-15% nowo wykrytych zakażeń HIV stwierdzanych jest u kobiet. W województwie zachodniopomorskim w tym samym okresie ten odsetek wynosi 15-20%. Czy to oznacza, że panie zakażają się o tyle rzadziej od mężczyzn? Niekoniecznie. Natomiast w pewnością oznacza to, że mogą mieć mniejszą świadomość zagrożenia epidemią. Zaradzić temu chce Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU poprzez projekt „Jestem kobietą świadomą, wykonuję badania w kierunku zakażenia HIV”, realizowany w ramach programu Pozytywnie Otwarci.

Projekt zakłada dotarcie do trzech grup kobiet

Pierwszą z nich są panie wchodzące dopiero w wiek inicjacji seksualnej, drugą – kobiety czynne zawodowo, w stałych związkach lub singielki. Trzecia grupa to panie w wieku 50+. Według specjalistów z DA DU ogromna większość kobiet ze wszystkich trzech grup nigdy nie zrobiła testu w kierunku zakażenia HIV.

„Przygotowaliśmy ulotki adresowane do kobiet, zawierające podstawowe informacje na temat HIV – dróg zakażenia, profilaktyki oraz testowania. Ulotki zawierają oczywiście adresy 2 zachodniopomorskich Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, gdzie można bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo zbadać się w kierunku HIV. Opracowujemy również specjalne spoty adresowane oddzielnie do każdej grupy. Pojawią się w nich znane wszystkim szczecinianom osoby, opowiadające o tym, że HIV to realne zagrożenie, które możemy poprzez właściwe zachowania zminimalizować.” – mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska, autorka i realizatorka projektu, będąca specjalistką ds. HIV/AIDS.

Ulotki informacyjne, dostępne w zachodniopomorskich Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych i placówkach ochrony zdrowia oraz wystąpienia znanych osób dostosowane do oczekiwań odpowiedniej grupy wiekowej, które będą dostępne m.in. na stronach internetowych Stowarzyszenia DADU, NFZ, Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego to jeszcze nie wszystko. Projekt „Jestem kobietą świadomą, wykonuję badania w kierunku zakażenia HIV” zakłada również możliwość poszerzenia swojej wiedzy podczas warsztatów prowadzonych przez specjalistów z zakresu HIV/AIDS.

„Celem tych spotkań będzie, poza przekazaniem wiedzy na temat profilaktyki HIV, wypracowanie przez kobiety poczucia odpowiedzialności za zdrowie zarówno swoje, jak i swoich partnerów. Przewidujemy również sesje, podczas których uczestniczki będą mogły nauczyć się odmawiania – niechcianego seksu, niechcianych technik seksualnych bądź seksu bez prezerwatywy” – dodaje Kłys-Rachwalska.

„Edukacja kobiet związana z HIV jest bardzo potrzebna. Zwykło się uważać, że panie bardziej niż panowie dbają o swoje zdrowie, ale z danych dotyczących liczb zakażeń wynika, że o HIV zapominają i nie robią testów. Być może sądzą, że ten wirus ich nie dotyczy? A przecież HIV może zakazić się każda aktywna seksualnie osoba. Wystarczy jeden ryzykowny kontakt, czyli np. seks bez prezerwatywy. Dlatego tak cenne są inicjatywy takie jak projekt Stowarzyszenia DA DU” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Powiązane artykuły