Huśtawka ogrodowa czy hamak – co warto wybrać do ogrodu?

hustawka

Spis treści

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób zastanawia się, jak urządzić ogród, aby móc miło i przyjemnie spędzać w nim czas. Tym bardziej że mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, trzeba dobrze przemyśleć wybór i rozmieszczenie poszczególnych mebli oraz urządzeń. Dlatego szukając idealnego wyposażenia do ogrodu, można rozważyć zakup praktycznej huśtawki lub wygodnego hamaka. Zatem, co będzie lepsze?

Zalety posiadania huśtawki ogrodowej

Huśtawki w ogrodzie to świetny sposób na zagospodarowanie dostępnego miejsca, ponieważ ładnie wyglądają i są funkcjonalne. Na dużej huśtawce ogrodowej można wygodnie odpocząć po ciężkim dniu, słuchając śpiewu ptaków i podziwiając okoliczną przyrodę. Natomiast mniejsze huśtawki przeznaczone dla dzieci zapewnią najmłodszym długie godziny wspaniałej zabawy. Co ważne w sklepach branżowych można znaleźć wiele modeli huśtawek wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Dlatego podczas zakupów warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar wybranego urządzenia, ale i również na siedzisko huśtawki, stelaż huśtawki ogrodowej i sposób jej montażu.

Rodzaje huśtawek ogrodowych

Najbardziej podstawowym rodzajem huśtawki ogrodowej jest model wykonany w całości z drewna. Taka huśtawka ogrodowa jest w pełni ekologiczna i odporna na zmienne warunki atmosferyczne, ale jednocześnie może zająć stosunkowo dużo miejsca w ogrodzie. Poza tym, aby drewniana huśtawka była wygodna w użytkowaniu, należy położyć na niej koc lub inny miękki materiał. Kolejną ciekawą propozycją będzie huśtawka metalowa o lekkiej konstrukcji i ciekawym wykończeniu ze specjalną poduszką wykonaną z dobrej jakości materiałów. Szukając atrakcyjnej huśtawki na plac zabaw dla najmłodszych, można zamówić klasyczną konstrukcję z płaskim siedziskiem lub nowoczesną huśtawkę w kształcie bocianiego gniazda. Natomiast dla dzieci, które jeszcze nie potrafią siedzieć, powinno się wybierać zabudowane huśtawki wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia.

Zalety posiadania hamaka ogrodowego

Świetną alternatywą dla huśtawki będzie hamak ogrodowy, ponieważ można go bez problemu powiesić między drzewami lub postawić na równej ziemi. Hamaki zwykle zajmują mniej miejsca niż huśtawki i są bardzo proste oraz intuicyjne w montażu. Ponadto hamak do ogrodu umożliwia wygodny relaks w pozycji leżącej, można się również na nim swobodnie opalać. Warto pamiętać jednak, że hamaki ogrodowe nie powinny być użytkowane przez małe dzieci, a już w szczególności, gdy w okolicy nie ma żadnej osoby dorosłej. Hamaki podobnie jak huśtawki mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów i różnić się między sobą sposobem montażu oraz trwałością całej konstrukcji.

Rodzaje hamaków ogrodowych

Nowoczesny hamak ogrodowy może być wykonany z bawełny, jedwabiu, nylonu lub polipropylenu. W zależności od indywidualnych preferencji oraz ilości dostępnego miejsca w ogrodzie można wybrać hamak do zawieszenia między drzewami lub stabilną konstrukcję do postawienia w części wypoczynkowej. Oba modele powinny zostać przymocowane zgodnie z dołączoną do zestawu instrukcją tak, aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne. Zwykle taki montaż nie zajmuje dużo czasu i już po 15 minutach można się cieszyć z wygodnego hamaka. Ponadto na rynku można znaleźć także specjalne hamaki z zadaszeniem oraz mniejsze hamaki do wypoczywania w pozycji siedzącej.

Huśtawka czy hamak, co wybrać?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zastanowić się, kto będzie najczęściej korzystał z danego urządzenia. Następnym ważnym kryterium będzie ilość zajmowanego miejsca oraz znalezienie idealnej lokalizacji dla wybranej huśtawki lub hamaka. Należy również ustalić budżet, jaki dana osoba chce przeznaczyć na zakup tego typu urządzenia, ponieważ poszczególne modele mogą znacząco różnić się między sobą ceną.

Podsumowując, zarówno huśtawka ogrodowa, jak i hamak posiadają wiele zalet i z pewnością świetnie się sprawdzą w przydomowym ogródku. Jednak jeśli trzeba wybrać jedno ze wspomnianych urządzeń, to warto postawić na rozwiązanie, które będzie się najlepiej prezentowało w danym ogrodzie oraz jednocześnie spełni oczekiwania całej rodziny.

Powiązane artykuły