Front end developer — ile zarabia i jakie musi mieć kompetencje?

Spis treści

Front end developer to specjalista z branży IT, który jest odpowiedzialny za tworzenie witryn internetowych, a dokładnie za wszystkie elementy wizualne, z którymi użytkownik ma bezpośredni kontakt. Osoby zatrudnione na tym stanowisku są stale poszukiwane przez headhunterów i duże przedsiębiorstwa z sektora IT. Jakie jednak muszą mieć kompetencje i na jakie zarobki mogą liczyć? Podpowiadamy.

Kim jest Front end developer?

Front end developer to osoba, która wdraża, a czasem również projektuje wszelkie interfejsy i komponenty wizualne obserwowane przez użytkownika aplikacji lub strony internetowej. Odpowiada on m.in. za animacje, przyciski, czy interfejs graficzny widoczny przez klientów korzystających z witryny. Aby jednak dodawać moduły interakcji do strony, musi doskonale znać języki HTML, CSS i JavaScript. Do jego zadań należy również wzbogacenie witryny w walidację formularzy czy rozwijane menu.

Front end developerzy ściśle współpracują z back-end deweloperami, webmasterami oraz grafikami, wspólnie przygotowując programy, strony czy aplikacje. Za całą strukturę i rdzeń projektu, a także poprawny zapis danych odpowiadają back-end deweloperzy. Webmasterzy z kolei są odpowiedzialni za wygląd witryny. Z kolei zaprogramowanie wszelkich zaprojektowanych elementów należy do specjalisty na stanowisku front end developer. Praca ta wymaga jednak nie tylko wielu kompetencji twardych, ale również miękkich takich jak na przykład umiejętność współpracy w zespole.

Ile zarabia Front end developer?

Zarobki frontend developera różnią się w zależności od jego stażu pracy i doświadczenia, a także formy umowy. Juniorzy mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie w zakresie 5 500 do 10 000 zł. Mid deweloperzy od 11 000 do 21 000 zł, z kolei seniorzy od 14 000 do 25 000 zł. Zazwyczaj osoby, które są zatrudnione na podstawie kontraktu B2B, mogą liczyć na wyższe zarobki niż w przypadku umowy o pracę.

Dodatkowo większość przedsiębiorstw gwarantuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, a także dodatkowe benefity takie jak na przykład lekcje języków obcych. Niewątpliwym atutem pracy na stanowisku front-end developera jest możliwość wykonywania powierzonych obowiązków zdalnie.

Jakie kompetencje musi mieć Front end developer?

Każdy Front end developer powinien znać przede wszystkim trzy języki: HTML, CSS i JavaScript — wymagania te najczęściej pojawiają się w ogłoszeniach o pracę na to stanowisko i stanowią podstawę pracy programisty front-end. HTML służy do tworzenia stron internetowych, opisuje się w nim cel i znaczenie elementów znajdujących się na stronie. Z kolei CSS odpowiada za warstwę graficzną witryny lub aplikacji, a JavaScript to język, który odpowiada za jej interaktywność i responsywność. Można w nim projektować ścieżki dostępu dla użytkownika i wiele innych.

W pracy Front end developera przydatna jest również znajomość środowisk takich jak React, Redux, API, Ajax, TypeScript, Angular, a także GIT-a oraz fremworków takich jak jQuery. Warto znać też narzędzia Sass, LESS, czy babel. Dodatkowo w zależności od konkretnych wymagań firmy konieczna w tej pracy może być też znajomość programów graficznych na przykład Adobe Photoshop, zwłaszcza jeżeli Front end developer musi samodzielnie przygotowywać niektóre elementy graficzne lub poddawać je podstawowej obróbce.

Jak zostać Front end developerem?

Osoby, które chcą pracować na stanowisku Front end developera, muszą posiadać wymienione wcześniej kompetencje. Mogą je zdobyć na studiach wyższych. W tym przypadku warto postawić na kierunki inżynierskie lub informatyczne. Drugą możliwością zdobycia niezbędnych kwalifikacji jest udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Obecnie zarobki w IT są wciąż na bardzo dobrym poziomie i stale brakuje fachowców, dlatego też mogą oni liczyć na szybkie zatrudnienie i atrakcyjne warunki pracy. Specjalistów takich poszukują zwłaszcza firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania i aplikacji, ale także większe korporacje.

 

 

Powiązane artykuły