Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

hotel condo

Spis treści

Obecnie inwestowanie w różnego rodzaju nieruchomości stało się niewątpliwie jedną z najpopularniejszych metod lokowania kapitału. Wynika to z wielu zalet tej formy inwestowania środków finansowych. Wynika to przede wszystkim z naprawdę wysokiej stopy zwrotu, bowiem w przypadku nieruchomości są one zwykle bardzo wysokie. Co ciekawe mogą one sięgać nawet kilkaset procent w skali roku. Do tego mamy możliwość zaangażowania w pełni obcego kapitału. Wiąże się to z dość istotnym faktem, iż w przypadku kupna mieszkania nie ma konieczności posiadania gotówki pokrywającej w pełni kosztów związanych z jego pozyskaniem. Wystarczy mieć jedynie 20% wkładu własnego, a także bardzo dobrą zdolność kredytową. Nie można także zapomnieć o tym, że w przypadku nieruchomości mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Dzięki temu dosłownie każdy inwestor może bez większego problemu wybrać najbardziej odpowiadającą mu formę inwestycji. W tym miejscu należy wyróżnić przede wszystkim zakup mieszkania pod wynajem, house flipping, przekształcanie działek rolnych w budowlane, tudzież pozyskiwanie nieruchomości o charakterze komercyjnym. 

Condo inwestycje – hotele i apartamenty

Jest to stosunkowo nowa forma inwestowania środków, która przybyła do Polski z krajów zachodnich na przestrzeni kilku ostatnich lat. Polega ona na tym, że właściciele prywatnych mieszkań posiadają także prawo do własności w kontekście części o charakterze wspólnym, w tym basen, winda, korytarz, czy siłownia. Bardzo ciekawym założeniem są hotele condo. Całość zadebiutowała na przełomie 2006 roku w Stanach Zjednoczonych. Ten model biznesowy bardzo precyzyjnie i co najważniejsze niezwykle skutecznie łączy ze sobą klasyczne funkcje hotelu wraz z posiadaniem różnego rodzaju nieruchomości. Z perspektywy inwestora jest to zupełnie nowa szansa na rozpoczęcie biznesu w kontekście rozwiniętej branży turystycznej bez konieczności inwestowania wielu milionów złotych. Natomiast z punktu widzenia dewelopera dochodzi do sprzedaży lokali znajdujących się w budynku na rzecz prywatnych inwestorów.

Apartamenty pod bezpieczne inwestycje

Na wstępie warto podkreślić, iż apartamenty inwestycyjne są zwykle oferowane jako wykończone pod klucz. Daje to wręcz natychmiastową możliwość rozpoczęcia wynajmu. Dzięki temu inwestorzy są w stanie ominąć dość żmudnego udziału w pracach wykończeniowych i związanego z nimi oczekiwania. W związku z tym liczba ofert związanych z wynajmem tego typu nieruchomości znacznie wzrosła na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jest to naprawdę bezpieczna forma lokowania funduszy, bowiem stopa zwrotu w ich przypadku stoi na naprawdę fajnym poziomie, wynoszącym zwykle przynajmniej kilka procent rocznie. Do tego istnieje dość istotna możliwość powierzenia obsługi najmu specjalistycznej firmie zarządzającej. Co ważne zajmują się one zwykle także rzeczami związanymi z marketingiem, czy poszukiwaniem potencjalnych klientów. Dzięki temu inwestor tak naprawdę nie musi praktycznie w ogóle poświęcać czasu na kwestie powiązane bezpośrednio z wynajmem mieszkania.

Aparthotel – inwestycje dla przedsiębiorców

Jest to najzwyczajniej w świecie połączenie tradycyjnego hotelu wraz z apartamentami pod wynajem. W skrócie aparthotel to niezwykle rozbudowany kompleks apartamentów z obsługą, który wykorzystuje do funkcjonowania specjalistyczny system rezerwacji w stylu hotelowym. Ten rodzaj inwestycji posiada naprawdę dość spory szereg wielu wartych uwagi zalet. Zaliczamy do nich głównie wysoki standard wykonania, który dogodzi nawet najbardziej wymagającym klientom. Do tego cechuje ją dobra lokalizacja, bowiem znajdują się one zwykle w bardzo atrakcyjnych miejscach, w tym centrach, górach, czy w niedużej odległości względem morza. Ponadto w ich zakresie znajduję się co więcej dostęp do atrakcji hotelowych, w tym siłowni, SPA, sali zabaw dla dzieci, czy basenu, a także obsługi hotelowej. Nie można oczywiście zapomnieć o w pełni wyposażonej kuchni, Wi-Fi, telewizji, kina domowego, które mają bezpośredni wpływ na poprawę komfortu w trakcie wypoczynku.

Mieszkania pod inwestycje – góry, morze, centra

Posiadanie nieruchomości w przypadku popularnego kurortu to naprawdę interesująca opcja. W przypadku miast nadmorskich najbardziej atrakcyjnymi mieszkaniami są te z bezpośrednim widokiem na morze. Niewątpliwie ważną kwestią jest także odległość od centrum, czy różnego rodzaju atrakcji o charakterze turystycznym. Dość istotną rzeczą jest także całkowity koszt zakupu nieruchomości, czyli jej cena. Przykładowo średnie ceny mieszkań zaczynają się od 7-8 tysięcy za metr kwadratowy. Najwięcej będziemy zmuszeni zapłacić w przypadku półwyspu Helskiego, bowiem na jego obszarze ceny wywindowano do ponad 20 tysięcy za metr kwadratowy. W przypadku gór zdecydowanie największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się nieruchomości wystawione na sprzedaż w Zakopanem. Wynika to głównie z faktu, iż sezon trwa tu tak naprawdę cały rok, niezależnie od miesiąca, czy pory. Stawki nieruchomości na terenie miasta oscylują w graniach wynoszących od 9 do 20 tysięcy. W związku z tym nietrudno zauważyć, iż w obecnych czasach trzeba się naprawdę wykosztować, żeby w pełni zrealizować tego typu inwestycje.

Apartamenty inwestycyjne w górach i nad morzem

Jest to wręcz idealna opcja dla osób, które nie mają zbytnio czasu, aby zajmować się swoim mieszkaniem w trakcie nieobecności. Wszystkim zajmuję się tak naprawdę oddzielna firma specjalizująca się w tego typu usługach. Co ciekawe analitycy WGN wyliczyli, że tego typu inwestycje są ponad trzykrotnie bardziej rentowne, aniżeli klasyczne lokaty bankowe. Wynika to głównie z faktu, iż całkowity roczny przychód uzyskiwany w ten sposób wynosi mniej więcej 10 procent wartości apartamentu. Jest to naprawdę kapitalny wynik. Trzeba jednak być świadomym, że ceny apartamentów poszły w ostatnich latach znacząco do góry i są niezwykle niestabilne. W związku z tym sytuacja wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku klasycznych mieszkań.

Powiązane artykuły