Czym jest trend glamour we wnętrzach i jak się do niego zbliżyć?

Spis treści

Styl glamour od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością wśród urządzających swoje mieszkania właścicieli. Ma on jednak zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Dla tej pierwszej grupy jest on synonimem klasy, elegancji i szyku. Dla drugiej z kolei kiczu i przesady. Jeżeli nieumiejętnie zaaranżujemy pomieszczenia w tym klimacie, faktycznie możemy otrzeć się o kicz. Dlatego warto wiedzieć, jak zbliżyć się do trendu glamour we wnętrzu w taki sposób, by nasz dom był elegancki i ekskluzywny. Czym dokładnie jest styl glamour i czym się charakteryzuje? Podpowiadamy.

Czym jest styl glamour?

Początki stylu glamour to przede wszystkim lata 30. i 40. XX wieku. Narodził się on w czasie tzw. Złotej Ery Hollywood i inspirowany był największymi produkcjami filmowymi tych czasów. Łączył w sobie bogactwo zdobień z przepychem i był nieco ekstrawagancki. Na początku mieszkania w tym stylu urządzały wyłącznie gwiazdy Hollywood, później na stałe zagościł on w posiadłościach amerykańskich bogaczy. Obecnie uwielbiany jest na całym świecie.

Trend glamour nie jest jednoznaczny, ponieważ z jednej strony z wnętrz urządzonych w tym stylu bije przepych i elegancja. Z drugiej strony jednak jest on trochę cukierkowy. Dominują tutaj bogato zdobione, drogie, luksusowe tkaniny, meble na wysoki połysk, a także niebanalne dodatki, zwłaszcza w kolorze złota, miedzi lub srebra, a także przedmioty ozdobione diamentami, lub kryształami. Materiały, które kojarzone są z tym stylem to przede wszystkim welur, atłas czy satyna.

zloty stolik z marmurowy blatem

Jak wprowadzić styl glamour do swoich wnętrz?

Jeżeli chcemy urządzić na przykład salon w stylu glamour, powinniśmy sięgnąć po pikowaną sofę Chesterfield, która może stanowić pewną bazę tego wnętrza. Warto dopasować do niej również stolik kawowy, najlepiej w kolorze złota. Świetnie sprawdzi się jednak też model szklano-złoty, a także marmurowo-złoty. Pozostałe meble takie jak komody czy szafka pod telewizor mogą nawiązywać klimatem do czasów ludwikowskich. We wnętrzu tym warto wykorzystać również bogato zdobiony stół oraz pikowane krzesła pasujące do kanapy. Dodatki, które sprawdzą się w takim pomieszczeniu to złote świeczniki czy ramy obrazów, a także kryształowe żyrandole.

krzeslo zlote welur 1

W pozostałych pomieszczeniach warto wykorzystać meble i dodatki w podobnym stylu. W takich wnętrzach można zastosować dowolne barwy – zarówno biel, czerń czy pudrowy róż, jak i bardziej ekstrawaganckie kolory takie jak ciemna zieleń, turkus czy fiolet. Nie może zabraknąć tu również złota lub srebra. Doskonałą ozdobą wnętrz w stylu glamour jest także sztukateria. Tekst powstał przy współpracy z www.mebel-partner.pl, gdzie znajdziecie dużo mebli w tym stylu.

Powiązane artykuły