Co to znaczy, że dom jest inteligentny? Jakie urządzenia powinny się znaleźć w takim domu, aby mówić, że nasz dom jest Smart?
Inteligentny dom – co to właściwie znaczy?
Inteligentny dom, zwany również Smart Home to rozwiązania z zakresu automatyki domowej, które komunikują się ze sobą przez domową sieć Wi-Fi, lub inne łączności bezprzewodowe jak Bluetooth czy technologię Zigbee. Smart Home to również niezliczona ilość czujników, które wzajemnie się komunikują z sobą, a co za tym idzie sterują działaniem urządzeń typu smart.
Inteligentne urządzenia nieustannie komunikują się ze sobą, wymieniają się informacjami po to, aby jak najdokładniej zarządzać domem i zapewnij jak największy komfort mieszkającym. Przykładem mogą być rolety, które automatycznie podnoszą się do góry wraz z budzikiem i czajnik, który kilka chwil po naszym przebudzeniu gotuje wodę na kawę lub herbatę. Wszystko w zależności od potrzeb i preferencji, w inteligentnym domu możemy sterować dosłownie wszystkim, dostępne aplikacje pozwalają obsługiwać żarówki, telewizory, wspomniane rolety, automatyczne odkurzacze i wiele innych urządzeń
Smart Home- Zalety
Oszczędność czasu i komfort
Gdy zarządzamy domową elektroniką przez telefon, tablet lub laptop to z łatwością możemy to robić z dowolnego miejsca na ziemi. Jest to bardzo przydatna i komfortowa funkcja. Przed powrotem do domu odkurzacz wyczyści podłogi, grzejniki ogrzeją wnętrze do komfortowej temperatury. Czujniki w urządzeniach inteligentnych same dostosują za nas temperaturę i oświetlenie, nie trzeba chodzić od grzejnika do grzejnika i ręcznie sterować temperaturą. Poza automatyzacją urządzeń elektrycznych niewątpliwą zaletą jest przyjemność korzystania z elektroniki za pomocą jednego urządzenia.
Oszczędność pieniędzy
Automatyczne rozwiązania w inteligentnych domach wpływają również na budżet domowy, pozwalają oszczędzać energię elektryczną czy gaz ziemny. Czujniki i Centrala jak i pozostałe urządzenia domowe ściśle ze sobą współpracują systematycznie oceniając zapotrzebowanie na chociażby światło, ciepło globalnie w całym domu jak i indywidualnie w każdym z pomieszczeń. Finalnie następuje optymalizacja wykorzystania energii i ciepła. Jeśli nikogo nie ma w pokoju, to wewnętrzne czujniki wyłączą światło lub obniżą temperaturę gdy wykryją nasze wyjście z domu.
Bezpieczeństwo
Inteligentny dom to nie tylko komfort, taki dom to również dodatkowe bezpieczeństwo. Systemy antywłamaniowe, monitoringu, a także czujniki tlenku węgla, dymu czy gazu dbają o Ciebie i Twoją rodzinę. Dzięki kamerom możesz obserwować dom i otoczenie, a domofon powiadomi Cię gdy ktoś zadzwoni na furtkę.
Przykłady systemów Smart Home
Oto przykłady elementów domu w opcji smart:
- Inteligentne oświetlenie domu
Czujniki ruchu wraz z czujnikami natężenia światła dostosowują ilość lumenów do naszych preferencji, lampy świecą mocą, którą akurat w danym momencie dnia potrzebujemy. Opcją bezpieczeństwa jest symulowane oświetlenie domu pod naszą kilkudniową nieobecność.
- Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
Dzięki czujnikom temperatury i wilgotności stacja bazowa reguluje temperaturę panującą wewnątrz. Klimatyzacja i wentylacja działają w najbardziej ekonomiczny sposób, po to by nie narażać domu na dodatkowe koszty. ergonomiczny sposób. Wszystko po to, by nie narażać mieszkania lub domu na straty ciepła.
- Inteligentne multimedia
Smart telewizor, czy inteligentne urządzenia audio, takie jak sundbar, to również inteligentne urządzenia, które działanie mogą dostosowywać do tego w którym jesteś pokoju lub według nastroju w jakim aktualnie się znajdujesz.