Czy fotoodmładzanie jest skuteczną metodą usuwania oznak starzenia się skóry?

fotoodmladzanie metoda usuwania oznak starzenia

Spis treści

Skuteczność fotoodmładzania odnosi się do procesu regeneracji i tego, jak skóra reaguje na biostymulację tkanek przy pomocy światła emitowanego przez laser. Zabieg laserowy ma doprowadzić do przebudowy włókien kolagenowych i elastynowych oraz do pobudzania jej do wytwarzania nowych włókien. Ile zabiegów fotoodmładzania należy zaplanować, aby zwiększyć skuteczność terapii? 

Jak działa fotoodmładzanie?

Fotoodmładzanie bazuje na technologii laserowej, a do zabiegów wykorzystuje się różne rodzaje urządzeń emitujących wiązkę światła o określonej długości fali. Mikrouszkodzenia spowodowane działaniem lasera w głębszych warstwach skóry sprawiają, że rozpoczynają się procesy autoregeneracyjne. Spodziewane efekty zabiegu to poprawa napięcia i jędrności skóry oraz spłycenie zmarszczek i rozjaśnienie przebarwień. Ujędrniona, odpowiednio napięta i nawilżona skóra wygląda młodziej, dlatego osoby po zabiegu bardzo często wyglądają młodziej.

Skuteczność fotoodmładzania i jego efekty to:

  • poprawa napięcia i jędrności;
  • spłycenie zmarszczek;
  • rozjaśnienie przebarwień;
  • poprawa nawilżenia skóry;
  • młodszy wygląd twarzy.

Zabieg fotoodmładzania może być wykonywany przy użyciu lasera emitującego światło o jednej długości fali albo emitującego w tym samym momencie kilka fal różnej długości. Obie metody są wykorzystywane w kosmetologii estetycznej. Dzięki temu można pozbyć się wielu efektów starzenia się skóry równocześnie. Polega to na tym, że jeden zakres długości fali wiązki lasera zamyka popękane naczynia krwionośne (pajączki), drugi rozjaśnia przebarwienia, a trzeci pobudza skórę do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny. Przed każdym zabiegiem fotoodmładzania jest konieczna konsultacja, w ramach której po obejrzeniu zmiany skórnej doświadczony kosmetolog dobiera odpowiednie parametry naświetlania do fototypu skóry.

Fotoodmładzanie odpowiednio dobrane do typu skóry

Laserowe odmładzanie twarzy poprawia wygląd skóry, a po zabiegu zauważamy płytsze zmarszczki, wyrównany koloryt i poprawę gęstości skóry. To także dobra alternatywa dla osób, które nie mogą lub nie chcą korzystać z peelingów chemicznych, dermabrazji laserowej czy mezoterapii igłowej. Fotoodmładzanie jest zabiegiem nieinwazyjnym, który ma wpływ na poprawę wyglądu skóry bez konieczności wykonania iniekcji. Bezpieczeństwo i skuteczność tego typu odmładzania zależy od dopasowania wiązki lasera do konkretnego fototypu skóry.

Zawartość melaniny, czyli pigmentu skóry określa koloryt cery i pozwala na klasyfikowanie karnacji według podziału na sześć kategorii. Melanina jest odpowiedzialna za zmianę koloru skóry w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Ilość melaniny w skórze określa podatność na opalanie oraz wysokość ryzyka poparzeń słonecznych. Fototyp skóry zwykle jest związany z pochodzeniem i szerokością geograficzną. Cechy charakterystyczne fototypów europejskich to blady lub jasny kolor skóry, niebieskie lub piwne oczy oraz możliwość ulegania poparzeniom w wyniku ekspozycji na słońce. W Polsce często występuje fototyp skóry II. Cechy charakterystyczne to jasny kolor skóry, niebieskie, zielone lub piwne oczy, włosy blond, rude lub brązowe oraz często występujące piegi. Aby prawidłowo zaklasyfikować swój fototyp skóry, najlepiej umówić się na wizytę w salonie. W sieci salonów  Time for Wax konsultacje przed fotoodmładzaniem są bezpłatne.

Jak wygląda odmładzanie twarzy laserem?

Sesja fotoodmładzania trwa kilkadziesiąt minut. W trakcie zabiegu skóra jest naświetlana pulsującym światłem lasera. Wiązka światła pojawia się na krótki ułamek sekundy, niemożliwy do zarejestrowana przez ludzki wzrok. Dlatego w gabinecie kosmetycznym podczas wykonywania zabiegów laserowych stosuje się gogle ochronne dla klienta i personelu. Okazują się niezbędne do ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem laserowym. Specjalnie zaprojektowane gogle mają ergonomiczny kształt i przylegają do twarzy tak, aby chronić oczy przed promieniowaniem, które może powodować uszkodzenia siatkówki oka.

Wśród często pojawiających się pytań w gabinecie wykonującym zabiegi laserowe, jedno pojawia się szczególnie często: Czy zabieg laserowego fotoodmładzania twarzy boli? Warto zwrócić uwagę na to, że odczuwanie bólu zależy od wrażliwości neuroprzekaźników. Wrażliwość na bodźce zewnętrzne zmienia się w ciągu dnia i zależy od wielu czynników. To indywidualne odczucia, których nie klasyfikuje się tak, jak np. fototyp skóry. Fotoodmładzanie nie jest zaliczane do zabiegów bolesnych, dlatego nie stosuje się przy nim środków znieczulających. Natomiast nałożenie żelu przewodzącego na skórę w trakcie przygotowań do fotoodmładzania laserowego zwiększa komfort wykonywania zabiegu. Zaleca się wykonanie od 2 do 6 zabiegów w odstępach kilku tygodni. Wśród efektów zabiegu warto zwrócić uwagę na poprawę jędrności i sprężystości skóry, która dzięki lepszemu napięciu wygląda młodziej, a zmarszczki stają się płytsze.

Powiązane artykuły