Branża IT – perspektywy pracy

praca w IT

Spis treści

 

Praca w IT jest w stanie przynieść wysokie dochody, jednak wymaga szeregu umiejętności, które należy stale szlifować i dostosowywać do zmian na rynku. Gdzie szukać zatrudnienia w branży IT, jak wyglądają zarobki i od czego powinny zacząć osoby bez doświadczenia?

Gdzie można znaleźć pracę w IT?

Na rynku pracy stale pojawiają się nowe oferty dotyczące sektora IT. Branża ta nieustannie się rozwija, wobec czego przedsiębiorstwa potrzebują specjalistów na różnych stanowiskach. Praca w IT cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na perspektywę wysokich zarobków i stabilnego zatrudnienia. Wielu kandydatów zachęcają również elastyczne godziny pracy oraz możliwość zdalnego wykonywania swoich obowiązków, np. z domu.

Na szereg zalet wynikających z zatrudnienia w branży mogą liczyć m.in. specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa, JAVA Developerzy, programiści Blockchain, AR/VR Developerzy oraz przedstawiciele innych zawodów związanych z IT.

Osoby zainteresowane pracą na tych lub innych stanowiskach z sektora najczęściej szukają potencjalnych pracodawców w sieci. Służą im do tego serwisy ogólnobranżowe oraz portale z ofertami pracy IT takie jak No Fluff Jobs z ogłoszeniami od polskich i zagranicznych firm. Dzięki NFJ kandydaci mają możliwość filtrowania wyników wyszukiwania.

Oznacza to, że wyświetlane oferty pracy ograniczają się do tych ogłoszeń, które odpowiadają wymaganiom użytkownika m.in. pod względem miejsca pracy, wykorzystywanych na danym stanowisku technologii czy rodzaju umowy. Oprócz tego na portalu można znaleźć nowinki z branży IT, profile firm oraz informacje o średnich zarobkach na konkretnych stanowiskach.

Branżą IT – ile się zarabia?

Polski rynek pracy wciąż wykazuje duże zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT. Kandydatów często przyciągają zarobki, które w szczególności w przypadku osób z dużym doświadczeniem są bardzo atrakcyjne. Wysokość wynagrodzenia w branży IT w znacznej mierze zależy więc od stażu pracy, umiejętności praktycznych i wiedzy. Szacuje się, że średnie zarobki osoby zatrudnionej w sektorze IT na podstawie umowy o prace wynoszą 15 700 zł brutto miesięcznie.

W przypadku kontraktu B2B mówi się o średniej zarobków na poziomie 20 500 zł miesięcznie. Oznacza to, że oferowane stawki rosną (zaobserwowano wzrost zarobków w 2022 roku w stosunku do 2021 roku). Oczywiście kwoty te różnią się w zależności od zajmowanego stanowiska. Dobrą wiadomością jest także fakt, że pojawia się również coraz więcej ofert pracy.

Kariera w IT – jak zacząć?

Branża IT nie jest zarezerwowana wyłącznie dla absolwentów studiów na kierunku informatycznym. W tym sektorze najważniejsze są umiejętności praktyczne, które osoby bez doświadczenia mogą nabyć, ucząc się samodzielnie oraz uczestnicząc w szkoleniach, kursach i specjalnych bootcampach.

Uczestnicy takich kursów wykonują zadania pod czujnym okiem profesjonalistów. Szkolenie jest intensywne i może się skupiać na różnych językach programowania, np. języku JAVA. Kandydaci na stanowiska w branży powinni mieć również na uwadze, że będzie od nich wymagana znajomość języka angielskiego.

Praca w IT bez programowania

Nie ulega wątpliwości, że sektor IT w znacznej mierze składa się ze specjalistów posługujących się biegle językami programowania. Nie oznacza to jednak, że programowanie jest niezbędne, aby wejść do branży. Zawodem, który nie wymaga od kandydatów tej umiejętności, jest UX Designer.

Osoba na tym stanowisku powinna mieć zdolności analityczne, być komunikatywna i potrafić wejść w skórę odbiorcy danego produktu, np. aplikacji czy strony internetowej. Oprócz tego w tej profesji ważne jest poczucie estetyki, opanowanie obsługi szeregu programów, m.in. programów graficznych oraz umiejętność współpracy z zespołem programistów i grafików. Innymi zawodami dla osób, które nie chcą programować, są m.in. stanowiska IT Project Managera oraz Product Managera.

Powiązane artykuły